PIT – Ulga na dziecko – jak wypełnić?

ulga na dzieckoUlga na dziecko to najczęściej wykorzystywana ulga przez polskich podatników.

Aby rozliczyć ulgę na dziecko, należy wypełnić podstawowy formularz, czyli PIT-37 albo PIT-36 w zależności od tego, z jakich źródeł mieliśmy dochody oraz załącznik PIT/O.

Ulga na dziecko należy do ulg, które można odliczyć od podatku. W zeznaniu PIT-37 albo PIT-36 kwoty ulgi na dziecko wpisujemy więc w polu “Odliczenia od podatku”. W PIT-37 jest to część F, a w PIT-36 część I. W załączniku PIT/O należy wypełnić natomiast część C. Na końcu formularza PIT-36 albo PIT-37 w części “Informacja o załącznikach” należy też podać informację, że dołączamy do tej deklaracji załącznik PIT/O.

Przed wypełnieniem formularzy dowiedz się, jakie są obecne stawki ulgi na dzieci. Pamiętaj jednak, że kwota odliczenia, jaką wykazujesz w formularzu PIT-37 lub PIT-36 oraz w załączniku PIT/O nie może przekroczyć wysokości Twojego podatku należnego (tzn. podatku po odliczeniu składek zdrowotnych i ewentualnych innych odliczeń). Jeżeli wysokość Twojego podatku należnego jest niższa od ustalonych przepisami stawek ulgi na dzieci, powinieneś wpisać dodatkowe dane. W 2015 roku (za 2014 rok) w tym celu należało wypełnić załącznik PIT/UZ. W 2016 roku (za 2015 rok) załącznik PIT/UZ już nie obowiązuje, a dodatkowe dane należy wpisać w podstawowym formularzu (PIT-37 lub PIT-36).

Jak wypełnić załącznik PIT/UZ (2015 rok)

W załączniku PIT/UZ należało wykazać różnicę między ulgą prorodzinną a kwotą podatku należnego. Przykładowo, jeżeli wychowujesz dwoje dzieci (czyli ulga prorodzinna wynosi 2224,08 zł) a Twój należny podatek dochodowy wyniósł 2000 zł, w załączniku PIT/UZ należało wpisać kwotę 224,08 zł. Ponadto, należało wpisać zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wykazana różnica między ulgą a podatkiem nie mogła być wyższa niż suma składek.

Jak wypełnić formularz PIT-37 lub PIT-36 (2016 rok)

W 2016 roku nie obowiązuje już załącznik PIT/UZ, a pola, które znajdowały się w tym załączniku zostały przeniesione do formularza PIT-37 i PIT-36. Znalazła się tam sekcja „Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci”, w której należy wpisać te same dane, jakie rok wcześniej wpisywaliśmy do załącznika PIT/UZ.

Warto wiedzieć, że w niektórych, rzadkich sytuacjach, skorzystanie z pełnego zwrotu ulgi może skutkować utratą prawa do zasiłku rodzinnego, ponieważ kwota ta liczy się do dochodu dla zasiłku. Przeczytaj więcej: PIT/UZ a zasiłek rodzinny

Dla ułatwienia obliczenia podatku i wypełnienia deklaracji PIT zachęcamy do skorzystania z naszego programu, który przeprowadzi Cię przez wszystkie kolejne kroki. Dzięki niemu unikniesz ewentualnych błędów rachunkowych i wątpliwości co i w której komórce należy wpisać.

pobierz program do rozliczenia pit

9 komentarzy

 1. Bardzo fajny program! Przydał sie, dziękuję :)

 2. W końcu jakaś korzystna zmiana w podatkach!

 3. Troche skomplikowali tym załącznikiem PIT/UZ, łatwiej by było jakby zwyczajnie wPIT/O dało sie odliczyć tę ulgę, ale lepiej tak niż w ogóle. Tez sie ciesze ze weszły te zmiany.

 4. Cos mi nie zgadza odpowiedz dotyczaca ulgi na 2 dzieci i kwoty 224 w pituz.
  Przeciez od podatku odlicza sie skladki zdrowotne i czesc ulgi na dzieci ta co sie zmiesci. To jak to jest?

 5. @bea

  Chodzi tutaj o podatek należny, czyli kwotę z pozycji 126. części G formularza PIT-37. Jest to zatem podatek po odliczeniu składek zdrowotnych i ewentualnie ulg mieszkaniowych.

  Rzeczywiście mogło to nie być jasno napisane w naszym artykule. Sprecyzowaliśmy już tę kwestię, aby nie było wątpliwości.

 6. Czyli nie każdy kto odlicza ulgę na dzieci składa załącznik PIT/UZ. Niektórzy tylko PIT/O. Dobrze rozumiem?

 7. @Karolina
  Dobrze :)

 8. A w jaki sposób wypełnić ulgę na dziecko oraz załącznik PIT/UZ jeśli posiada się status osoby samotnie wychowującej dziecko?

 9. @Marta
  Wystarczy że w pierwszej częsci formularza PIT-37 lub PIT-36 jako sposób opodatkowania zaznaczysz “w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.