Małżonkowie, rozliczający się wspólnie, nie muszą wypełniać dwóch deklaracji. Uzupełniają jeden formularz PIT-37, w którym podają swoje dane osobowe, imiona i nazwiska, numery PESEL i NIP, a także wykazują swoje przychody zgodnie z zasadami, na jakich rozlicza się indywidualnie.
Wyliczony w deklaracji podatek stanowi podwójną kwotę podatku, który jest ustalany od połowy łącznej kwoty dochodów rozliczających się małżonków. W przypadku rozliczenia wspólnego małżonkowie osobno korzystają z przysługujących im ulg i odliczeń.
Aby móc rozliczać się wspólnie, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Małżonkowie:
- muszą pozostawać przez rok w związku małżeńskim i tzw. wspólności majątkowej,
- nie mogą korzystać z opodatkowania na zasadzie podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego, karty podatkowej i podatku tonażowego,
- są zobowiązani złożyć pisemne oświadczenie, iż decydują się na rozliczenie wspólne w danym roku rozliczeniowym – co jest równoznaczne z oznaczeniem właściwej rubryki formularza PIT.
Oświadczenie o wspólnym rozliczeniu musi zostać przedłożone najpóźniej w chwili złożenia deklaracji do Urzędu Skarbowego. Przekroczenie terminu uniemożliwi wspólne rozliczenie podatkowe małżonków, nawet jeśli posiadają wspólność majątkową.
Z opcji rozliczenia wspólnego nie mogą skorzystać osoby, które w danym roku rozliczeniowym pozostawały w separacji lub wzięły rozwód. Prawo to natomiast przysługuje osobom, których małżonkowie zmarli w danym roku podatkowym.
Podatnicy rozliczający PIT przez Internet również mogą rozliczyć się z małżonkiem.