Jaki PIT wybrać – rozliczenie z małżonkiem

rozliczenie z malzonkiemJeśli oboje małżonkowie byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, powinni wypełnić formularz PIT-37. Ten sam formularz obowiązuje w sytuacji, w której jeden z małżonków był zatrudniony na etat lub na umowie cywilnoprawnej, a drugi w ogóle nie pracował.

Jeśli natomiast co najmniej jedno z nich prowadzi działalność gospodarczą lub uzyskuje inne dochody wykazywane na PIT-36, oboje rozliczają się na formularzu PIT-36.

Należy jednak pamiętać, że jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą według skali podatkowej mogą rozliczyć PIT z żoną lub mężem. Podatników korzystających z podatku liniowego, karty podatkowej lub ryczałtu ewidencjonowanego nie obowiązuje taki przywilej.

Aby rozliczyć PIT z małżonkiem, w części “wybór sposobu opodatkowania” należy zaznaczyć opcję “wspólnie z małżonkiem, zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy”.

Obejrzyj film przedstawiający jak rozliczyć PIT przez internet z małżonkiem i pobierz nasz darmowy program do rozliczenia PIT.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.