uczeń

Jaki PIT dla ucznia

uczeńDochód uczniów, którzy nie ukończyli 18-tego roku życia a byli zatrudnieni na umowie o pracę, umowie zlecenia lub dzieło należy wykazać na oddzielnym formularzu PIT (nie dopisywać dochodu ucznia do dochodu rodziców). Deklaracja powinna jednak zostać podpisana przez rodziców. Takie same zasady dotyczą dochodu ze stypendiów oraz z przedmiotów dziecka.

Jeżeli uczeń był zatrudniony w opraciu o umowę o dzieło, umowę zlecenie lub umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek wystawienia PITu-11, na podstawie którego w imieniu dziecka trzeba wypełnić deklarację PIT-37.

Inne zasady dotyczą uczniów, którzy uzyskali dochód z renty, praw majątkowych, kapitałów pieniężnych, z najmu lub z innych dochodów nie wspomnianych wyżej. Takie dochody rodzice powinni dołączyć do swoich dochodów. W większości przypadków zobowiązani są do złożenia deklaracji na formularzu PIT-36, wraz z załącznikiem PIT/M. Są jednak dwa wyjątki od tej reguły. Jeżeli dziecko uzyskało dochód z najmu opodatkowanego ryczałtowo, rodzice składają PIT-28 (bez załącznika PIT/M). Jeżeli uzyskało dochód z kapitałów pieniężnych, składają PIT-38 (również bez PIT/M).

Obejrzyj film przedstawiający jak wypełnić PIT-37 przez internet za pomocą darmowego programu.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!