statek

Czym jest podatek tonażowy

Podatek tonażowy to pomysł Ministerstwa Finansów na zwiększenie konkurencyjności armatorów pływających pod polską banderą. To rozwiązanie szeroko stosowane w Unii Europejskiej ma za zadanie ograniczyć sytuację, w której większość armatorów pływa pod flagą państw tak zwanej taniej bandery.

Wybór armatorów decydujących się na takie rozwiązanie związany jest z niskimi opłatami rejestracyjnymi oraz w wielu przypadkach brakiem nadzoru administracyjnego ze strony tych państw. Opodatkowanie tonażowe ma przywrócić równowagę i pomóc armatorom pływającym pod krajową banderą w odzyskaniu konkurencyjności.

Nowa forma opodatkowania skierowana jest do armatorów morskich, korzystających ze statków handlowych w żegludze międzynarodowej. Warto przy tym zaznaczyć, że podatek tonażowy obejmie tylko i wyłącznie flotę handlową (i to tylko statki o pojemności powyżej 100 GT). Niestety armatorzy świadczący usługi przewozu pasażerskiego nie będą mogli skorzystać z tej formy opodatkowania. Aby móc rozliczać się na zasadzie tonażu, armator musi posiadać ważny dokument zgodności oraz pływać pod polską banderą.

Na czym polega podatek tonażowy?

W telegraficznym skrócie, wysokość tego nominalnie dochodowego podatku nie zależy od bieżących zysków czy strat armatora, lecz dochód oblicza się w sposób zryczałtowany w zależności od tonażu. Stawka podatku wynosi 19%, a więc tyle samo, ile w przypadku podatku dochodowego opodatkowanego liniowo. W swych założeniach podatek tonażowy ma być alternatywą dla podatku dochodowego. W tej formie opodatkowania dochód obliczany jest na podstawie ryczałtu, a pomniejszenie podstawy dotyczy tylko składek na ubezpieczenie społeczne. Inaczej niż w podatku dochodowym, nie ma również możliwości wspólnego rozliczania należności wobec urzędu skarbowego.

Podatek tonażowy w praktyce

Przed podjęciem decyzji o rozliczaniu się tą metodą, warto jednak dobrze przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”, gdyż po dokonaniu wyboru zmiana sposobu opodatkowania będzie możliwa dopiero po 5 latach. Rozliczający się na zasadzie podatku tonażowego jest ponadto zobowiązany prowadzić odrębny wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, związanych z działalnością gospodarczą przez cały okres, który obejmuje ta forma opodatkowania.

Dla celów podatku tonażowego przyjęto szczególny sposób ustalania podstawy opodatkowania. Jest nią dochód, stanowiący iloczyn dobowej stawki oraz okresu eksploatacji w danym miesiącu wszystkich statków armatora, które podlegają opodatkowaniu podatkiem tonażowym. Przy ustalaniu stawki armatorzy uwzględniają wskaźniki wyrażone w euro przeliczanej na złote, przy uwzględnieniu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski kursu średniego euro z ostatniego dnia miesiąca, za który stawka ta jest obliczana.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!