Dochód uczniów, którzy nie ukończyli 18-tego roku życia a byli zatrudnieni na umowie o pracę, umowie zlecenia lub dzieło należy wykazać na oddzielnym formularzu PIT (nie dopisywać dochodu ucznia do dochodu rodziców). Deklaracja powinna jednak zostać podpisana przez rodziców. Takie same zasady dotyczą dochodu ze stypendiów oraz z przedmiotów dziecka.
Jeżeli uczeń był zatrudniony w opraciu o umowę o dzieło, umowę zlecenie lub umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek wystawienia PITu-11, na podstawie którego w imieniu dziecka trzeba wypełnić deklarację PIT-37.
Inne zasady dotyczą uczniów, którzy uzyskali dochód z renty, praw majątkowych, kapitałów pieniężnych, z najmu lub z innych dochodów nie wspomnianych wyżej. Takie dochody rodzice powinni dołączyć do swoich dochodów. W większości przypadków zobowiązani są do złożenia deklaracji na formularzu PIT-36, wraz z załącznikiem PIT/M. Są jednak dwa wyjątki od tej reguły. Jeżeli dziecko uzyskało dochód z najmu opodatkowanego ryczałtowo, rodzice składają PIT-28 (bez załącznika PIT/M). Jeżeli uzyskało dochód z kapitałów pieniężnych, składają PIT-38 (również bez PIT/M).
Obejrzyj film przedstawiający jak wypełnić PIT-37 przez internet za pomocą darmowego programu.