formularz pit-8c

Jak rozliczyć PIT-8C – inne źródła?

formularz pit-8cOdpowiednim formularzem do rozliczenia dochodów z „innych źródeł” jest formularz PIT-36.

Jeżeli więc pracowałeś na umowę o pracę, zlecenie czy dzieło, ale oprócz PITu-11 otrzymałeś od pracodawcy również PIT-8C, wypełniasz nie PIT-37, ale PIT-36.

W formularzu tym „inne źródła” z PITu-8C należy przepisać do wiersza „inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7”. Dochody z umowy o pracę należy przepisać do wiersza 1 – „należności ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy”. Do wykazania dochodów z umowy zlecenia albo o dzieło służy natomiast wiersz „działalność wykonywana osobiście”.

Osoby, które uzyskiwały dochody kapitałowe (część F w deklaracji PIT-8C) powinny natomiast wypełnić formularz PIT-38.

Formularz PIT-36, tak jak inne formularze można rozliczyć online.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!