Kara za zatajenie dochodów

pieniądze

Wysokie podatki sprawiają, że niektórzy decydują się nie ujawniać w zeznaniach podatkowych wszystkich swoich dochodów. Nie zawsze jest to jednak opłacalne. W przypadku kontroli urząd skarbowy może nałożyć 75% podatek od nieujawnionych przychodów.

Kiedy można spodziewać się kontroli urzędu skarbowego?

Kontrola jest bardzo możliwa w przypadku zakupu nieruchomości (domu, mieszkania czy działki) albo drogiej rzeczy, np. samochodu, jachtu, czy dzieła sztuki. Jeżeli wartość wydatku znacznie przekroczy wykazane dochody, urzędnicy mogą zainteresować się, skąd podatnik miał na to pieniądze. Inną sytuacją, może być przekazanie wysokiej darowizny lub nabycie papierów wartościowych.

W każdym przypadku to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia jakie jest źródło dochodów, które pozwoliły mu na dane wydatki.

Podatek od nieujawnionych przychodów – zmiany w 2016 roku

Na początku 2016 roku weszły w życie pewne, korzystne dla podatników zmiany w przepisach dotyczących 75% podatku od nieujawnionych przychodów.

Jedną ze zmian jest możliwość jedynie uprawdopodobnienia dochodów, w przypadku kiedy doszło do przedawnienia. Jest to korzystna zmiana m.in. dla osób, które dokonały ostatnio dużego wydatku, za oszczędności, które zdobyły na przykład 20 lat temu, kiedy ich firma dobrze prosperowała albo kiedy pracowali za granicą. Okres przedawnienia w sprawach skarbowych wynosi 5 lat, dlatego wiele osób pozbywa się starszych dokumentów. Z tego powodu, dochodziło do sytuacji, w których uczciwy podatnik był zmuszony do zapłaty podatku w wysokości 75%, ponieważ nie był w stanie dostarczyć odpowiednich dowodów. Od początku tego roku, jeżeli dochody zostały uzyskane wcześniej niż 5 lat przed wydatkiem, nie trzeba ich udowadniać, a wystarczy jedynie przekonać urzędników, że ich uzyskanie było prawdopodobne.

Co więcej, urząd skarbowy nie nałoży podatku w wysokości 75%, nawet jeżeli przedawnione dochody nie zostały wcześniej opodatkowane. Jeśli zatem przykładowo, wydatek został poniesiony za pieniądze uzyskane 6 lat temu z pracy na czarno, można bez obawy przyznać się do tego typu dochodów.

Kolejną zmianą jest pierwszeństwo zwykłej stawki podatku za dane dochody przed stawką 75%. Oznacza to, że urzędnicy powinni dążyć do ustalenia źródeł pochodzenia nieujawnionych przychodów, do ustalenia ich wysokości i nałożenia właściwej stawki podatku. Stawka 75% obowiązuje w przypadkach, w których podatnik nie jest w stanie udowodnić jakie jest źródło jego pieniędzy. Zmiana może być korzystna na przykład dla osób, które prowadząc działalność gospodarczą zaniżały swoje dochody albo dla pracowników, którzy część wynagrodzenia otrzymywali poza umową, na czarno. Od tego typu nieujawnionych dochodów urząd skarbowy powinien nałożyć zwykłą stawkę podatku, co zwykle oznacza 18%.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.