formularz vat-7

Obliczanie PITu-7 krok po kroku

formularz vat-7Deklarację VAT-7 podatnicy często nazywają „PIT-7”, ale jest to błąd. PIT jest to podatek od dochodów, natomiast VAT to podatek od towarów i usług. Formularz VAT-7 składają co miesiąc przedsiębiorcy – osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz tzw. osoby prawne (np. spółki z o.o.).

Jak krok po kroku wypełnić PIT-7 (VAT-7!)

Część A – Miejsce i cel składania deklaracji

Deklarację VAT-7 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu. Jeśli takie czynności wykonywane są w kilku miejscach, deklarację należy złożyć w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Część B – Dane identyfikacyjne podatnika

Osoby fizyczne podają tu swoje imię, nazwisko i datę urodzenia, natomiast osoby prawne pełną nazwę firmy i REGON. Osoby prowadzące działalność gospodarczą są osobami fizycznymi.

Część C – Rozliczenie podatku należnego

W kolejnych wierszach tej części należy wykazać sprzedaż towarów oraz świadczenie usług opodatkowanych różnymi stawkami VAT. Wpisujemy też w tej części ewentualny handel zagraniczny.

Część D – Rozliczenie podatku naliczonego

D.1 – Przeniesienia

Jeżeli w poprzedniej deklaracji mieliśmy nadwyżkę zapłaconego podatku, tutaj wpisujemy tą kwotę. W kolejnym wierszu jest miejsce na wpisanie kwoty podatku z remanentu, który sporządzaliśmy w dniu utraty zwolnienia z VAT lub dobrowolnej rezygnacji z tego zwolnienia.

D.2 – Nabycie towarów i usług oraz podatek naliczony

Ta część deklaracji VAT-7 służy do wykazania kwot wydanych na zakup towarów i usług. Środki trwałe to produkty, które będą użytkowane przez firmę powyżej roku, np. sprzęt komputerowy, samochód, meble do biura.

D.3 – Podatek naliczony – do odliczenia

W tej części należy zsumować kwoty z części D.1, D.2 oraz ewentualne korekty.

Część E – Obliczenie kwoty zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu

W tej części, zgodnie z uwagami pod rubrykami, obliczamy kwotę podatku, jaką będziemy musieli zapłacić lub jaka zostanie do zwrotu.

Zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa, na wniosek podatnika urząd skarbowy może zwolnić go z obowiązku zapłaty podatku, jeśli podatek zagrażałby jego egzystencji lub jeśli byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku od dochodu za dany rok. Jeśli złożyliśmy wniosek i otrzymaliśmy zwolnienie z podatku, w tej części wpisujemy tą kwotę.

Jeżeli okaże się, że mamy nadpłatę podatku, możemy zażądać zwrotu na konto bankowe lub przenieść tą kwotę na następny miesiąc.

Część F – Informacje dodatkowe

Zaznaczamy odpowiednie kwadraty, jeśli wykonywaliśmy następujące czynności:

  • nabywanie towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty podczas świadczenia usług turystyki (art. 119),
  • sprzedaż towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, w stosunku do których zastosowano szczególną procedurę polegającą na opodatkowaniu marży (art.120 ust.4 lub 5),
  • sprzedaż lub zakup z państw UE złota inwestycyjnego (art. 122),
  • będąc drugim w kolejności podatnikiem, dokonanie transakcji trójstronnej przy zastosowaniu procedury uproszczonej (art.136).

 

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!