urzędowe poświadczenie odbioru

Co to jest UPO?

Wypełnienie obowiązku podatkowego

Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) to oficjalne potwierdzenie wywiązania się przez podatnika z obowiązku wysłania rocznego zeznania podatkowego PIT.

W przypadku rozliczenia przez Internet UPO stanowi najważniejsze – z punktu widzenia podatnika – potwierdzenie spełnienia przez zeznanie warunków formalnych. Otrzymanie numeru UPO oznacza, że dany druk PIT znalazł się w urzędzie skarbowym w terminie, w którym numer został przesłany podatnikowi.

Należy pamiętać, iż UPO otrzymują jedynie druki o statusie 200. Status ten potwierdza pozytywną weryfikację druku podatkowego. Inne statusy oznaczają odrzucenie zeznania.

Procedura zakłada następującą kolejność:

  1. wysłanie deklaracji podatkowej,
  2. nadanie numeru referencyjnego,
  3. weryfikacja pod względem formalnym,
  4. nadanie statusu 200 (inne statusy świadczą o odrzuceniu formularza),
  5. nadanie UPO.

Czas oczekiwania na UPO jest zazwyczaj stosunkowo krótki i wynosi kilka – kilkadziesiąt minut. Przedłużenie oczekiwania do nawet kilkunastu godzin ma miejsce często w bliskim okresie przed ostatecznymi terminami rozliczeniowymi. Dlatego zachęcamy do składania zeznań podatkowych wcześniej niż w ostatnim tygodniu kwietnia.

Podatnik powinien zachować UPO przez pięć lat, począwszy od końca 2015 r. (dla rozliczeń PIT za 2014 r.). UPO można przechowywać jako plik na komputerze lub wydrukować.

Jeśli zeznanie zostało wysłane przez Internet pod sam koniec wyznaczonego terminu, to UPO najprawdopodobniej zostanie nadane już po terminie. W takiej sytuacji najlepiej jest wystąpić do urzędu skarbowego z tzw. czynnym żalem, co powinno ochronić podatnika przed ewentualnymi konsekwencjami karno-skarbowymi przekroczenia daty granicznej.

Przykładowe UPO (usunięte zostały dane umożliwiające identyfikację podatnika)

urzędowe poświadczenie odbioru

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!