Co to jest podpis kwalifikowany?

podpis tradycyjnyPodpis kwalifikowany jest to elektroniczny podpis, zgodnie z przepisami równoważny podpisowi własnoręcznemu. Aby mieć możliwość składania podpisów kwalifikowanych konieczny jest zakup specjalnego urządzenia do odczytu kart oraz aplikacji a także posiadanie certyfikatu i klucza (klucza w formie elektronicznej, tzn. hasła).

Podpis elektroniczny można zakupić w jednej z 5 firm, wpisanych do rejestru Ministerstwa Gospodarki. Koszt zestawu do podpisu kwalifikowanego to ok. 300 zł.

Warto jednak pamiętać, że od 2009 roku osoby fizyczne do wysyłki przez Internet najpopularniejszych PITów (m.in. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39) nie potrzebują podpisu kwalifikowanego. W celu zweryfikowania tożsamości system e-Deklaracje prosi jedynie o podanie danych osobowych i kwoty przychodu z poprzedniego rocznego zeznania podatkowego.

Dowiedz się więcej: Rozliczenie PITu online

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.