formularz pit-11

Jaki adres podać na PIT-11 – zamieszkania czy zameldowania?

formularz pit-11Zgodnie z przepisami, PIT należy składać w miejscu zamieszkania a nie zameldowania.

Dokładnie, chodzi o miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, za który składane jest zeznanie, to znaczy w zeznaniu składanym w 2018 roku należy wpisać adres zamieszkania aktualny 31 grudnia 2017 roku. Jako miejsce zamieszkania traktowany jest adres, pod którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Instytucja zameldowania (na pobyt stały bądź czasowy) jest kategorią prawa administracyjnego i przepisy prawa podatkowego (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych) nie odnoszą się do nich.

Pracodawca, wystawiając PIT-11 powinien więc wpisać adres zamieszkania pracownika. W praktyce, warto jednak upewnić się, że pracownik w swoim formularzu PIT-37 poda ten sam adres. Wbrew przepisom, wielu pracowników, którzy przeprowadzili się do innej miejscowości w celu podjęcia tam pracy, PIT składa nadal w swojej rodzinnej miejscowości, gdzie mają adres zameldowania. Urząd skarbowy nie sprawdza gdzie w rzeczywistości podatnicy mieszkają, dlatego rozliczenie się w miejscu zameldowania nie skutkuje żadnymi karami. PIT-11 od pracodawcy i PIT-37 od pracownika powinny jednak zostać złożone do tego samego urzędu skarbowego.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!