Zgodnie z przepisami, PIT należy składać w miejscu zamieszkania a nie zameldowania.
Dokładnie, chodzi o miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, za który składane jest zeznanie, to znaczy w zeznaniu składanym w 2018 roku należy wpisać adres zamieszkania aktualny 31 grudnia 2017 roku. Jako miejsce zamieszkania traktowany jest adres, pod którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Instytucja zameldowania (na pobyt stały bądź czasowy) jest kategorią prawa administracyjnego i przepisy prawa podatkowego (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych) nie odnoszą się do nich.
Pracodawca, wystawiając PIT-11 powinien więc wpisać adres zamieszkania pracownika. W praktyce, warto jednak upewnić się, że pracownik w swoim formularzu PIT-37 poda ten sam adres. Wbrew przepisom, wielu pracowników, którzy przeprowadzili się do innej miejscowości w celu podjęcia tam pracy, PIT składa nadal w swojej rodzinnej miejscowości, gdzie mają adres zameldowania. Urząd skarbowy nie sprawdza gdzie w rzeczywistości podatnicy mieszkają, dlatego rozliczenie się w miejscu zameldowania nie skutkuje żadnymi karami. PIT-11 od pracodawcy i PIT-37 od pracownika powinny jednak zostać złożone do tego samego urzędu skarbowego.