formularz pit-11

Jaki adres podać na PIT-11 – zamieszkania czy zameldowania?

formularz pit-11Zgodnie z przepisami, PIT należy składać w miejscu zamieszkania a nie zameldowania.

Dokładnie, chodzi o miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, za który składane jest zeznanie, to znaczy w zeznaniu składanym w 2018 roku należy wpisać adres zamieszkania aktualny 31 grudnia 2017 roku. Jako miejsce zamieszkania traktowany jest adres, pod którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Instytucja zameldowania (na pobyt stały bądź czasowy) jest kategorią prawa administracyjnego i przepisy prawa podatkowego (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych) nie odnoszą się do nich.

Pracodawca, wystawiając PIT-11 powinien więc wpisać adres zamieszkania pracownika. W praktyce, warto jednak upewnić się, że pracownik w swoim formularzu PIT-37 poda ten sam adres. Wbrew przepisom, wielu pracowników, którzy przeprowadzili się do innej miejscowości w celu podjęcia tam pracy, PIT składa nadal w swojej rodzinnej miejscowości, gdzie mają adres zameldowania. Urząd skarbowy nie sprawdza gdzie w rzeczywistości podatnicy mieszkają, dlatego rozliczenie się w miejscu zameldowania nie skutkuje żadnymi karami. PIT-11 od pracodawcy i PIT-37 od pracownika powinny jednak zostać złożone do tego samego urzędu skarbowego.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!