Od kilku lat nie ma już obowiązku składania deklaracji PIT-5, jednak osoby, które prowadzą działalność gospodarczą lub uzyskują przychody z najmu albo podobnych umów nadal muszą co miesiąc obliczać zaliczki na podatek dochodowy i wpłacać je do urzędu skarbowego.
Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy?
- Obliczamy dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. W przypadku działalności gospodarczej kosztami uzyskania przychodu mogą być np. wydatki na zakup produktów, którymi handlujemy lub wydatki na reklamę. W przypadku najmu mieszkania może to być np. koszt remontu albo opłaty na wodę i prąd, jeśli to my je opłacamy a nie osoby, którym mieszkanie wynajmujemy.
- Jeżeli w poprzednim roku osiągnęliśmy stratę, odliczamy ją od dochodu. Nie możemy jednak odliczyć więcej niż wynosi dochód w danym miesiącu. Jeśli strata z poprzedniego roku jest większa niż obecny dochód, resztę straty musimy odliczyć w następnych miesiącach.
- Odliczamy od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli nam przysługuje możemy odliczyć również ulgę na internet, ulgę rehabilitacyjną, darowizny lub zwrot nienależnie pobranych świadczeń.
- Dochód po wszystkich odliczeniach, zaokrąglony do pełnych złotych stanowi podstawę obliczenia podatku. Podatek wynosi 18% od podstawy minus kwota wolna od podatku (46,33 zł miesięcznie).
- Od podatku odliczamy składki na ubezpieczenie zdrowotne. Możemy odliczyć również ulgę na dziecko. Otrzymaną sumę zaokrąglamy do pełnych złotych.
Uwaga: wymienione są tylko niektóre, aktualne ulgi. Niektórzy, na zasadach praw nabytych mogą korzystać również z innych ulg, np. remontowej, odsetkowej. Dotyczy to osób, które nabyły prawa do tych ulg przed ich likwidacją.