Co się stanie jak źle wypełnię PIT?

błądPodczas wypełniania PITu nietrudno o błąd. Ryzyko popełnienia błędu znacznie zmniejszają programy do wypełniania PITów online, mimo to wiele osób obawia się, że źle wypełnią PIT.

Co się stanie w takim wypadku?

Jeżeli w wyniku nieprawidłowego wypełnienia PITu lub nieuwzględnienia jednego ze źródeł naszych dochodów obliczony w deklaracji PIT podatek będzie niższy niż ten, który w rzeczywistości powinniśmy zapłacić, narażamy się na karę finansową. Będziemy również musieli zapłacić podatek wraz z odsetkami.

W przypadku innych nieprawidłowości w wypełnianiu PITu możemy zostać wezwani przez urząd skarbowy do wyjaśnienia wykrytych przez nich błędów. Niektóre z błędów urzędnicy mogą natomiast poprawić samodzielnie i w takim wypadku dostaniemy informację z urzędu skarbowego o wprowadzonych poprawkach i ewentualnie o kwocie podatku do zapłacenia.

Generalnie, dużo zależy od tego, jaki błąd został popełniony. Nie ma powodów do obaw, jeżeli popełnimy drobny błąd w adresie, przykładowo zrobimy literówkę w nazwie miasta. Urząd skarbowy nie ukarze też osoby, która zamiast swojego PESELU, podała swój NIP. Nie grozi też karami pomyłka w numerze KRS organizacji pożytku publicznego – w takim przypadku “karą” będzie jedynie fakt, że wybrana organizacja ze względu na błąd w numerze, nie otrzyma jednego procenta. Groźne są natomiast błędy rachunkowe lub inne, które powodują wyliczenie podatku niższego niż ten, który rzeczywiście powinien zostać zapłacony.

Przeczytaj więcej: Jak fiskus sprawdza PIT

Co jeśli sam zauważyłeś, że złożyłeś źle wypełniony PIT?

W takim wypadku jak najszybciej złóż korektę PIT wraz z  jej uzasadnieniem. Jeśli nie minął jeszcze termin 30 kwietnia, nie musisz się martwić o ewentualne odsetki za zwłokę w zapłacie podatku. Termin zapłaty podatku to właśnie 30 kwietnia*, zatem nic się nie stanie, jeśli część podatku zapłacisz na przykład w lutym, a kolejną część w kwietniu. Jeśli jednak termin ten minął, złóż korektę wraz z czynnym żalem, dzięki któremu unikniesz kary za nieterminową zapłatę podatku.

* dla większości podatników. Dla osób rozliczających się ryczałtem termin mija 2 lutego 2015.

pobierz program do rozliczenia pit

1 komentarz

  1. Zawsze się boje tego wypełniania PITu :/ Nie mam jednej pracy, tak jak wiele osób. Oni mają łatwo, tylko przepisują wszystko z PITu-11 i już. A ja – jedna praca dorywcza, druga praca dorywcza, praca za granicą…. co roku się boję, że coś zrobie źle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.