błąd

Co się stanie jak źle wypełnię PIT?

błądPodczas wypełniania PITu nietrudno o błąd. Ryzyko popełnienia błędu znacznie zmniejszają programy do wypełniania PITów online, mimo to wiele osób obawia się, że źle wypełnią PIT.

Co się stanie w takim wypadku?

Jeżeli w wyniku nieprawidłowego wypełnienia PITu lub nieuwzględnienia jednego ze źródeł naszych dochodów obliczony w deklaracji PIT podatek będzie niższy niż ten, który w rzeczywistości powinniśmy zapłacić, narażamy się na karę finansową. Będziemy również musieli zapłacić podatek wraz z odsetkami.

W przypadku innych nieprawidłowości w wypełnianiu PITu możemy zostać wezwani przez urząd skarbowy do wyjaśnienia wykrytych przez nich błędów. Niektóre z błędów urzędnicy mogą natomiast poprawić samodzielnie i w takim wypadku dostaniemy informację z urzędu skarbowego o wprowadzonych poprawkach i ewentualnie o kwocie podatku do zapłacenia.

Generalnie, dużo zależy od tego, jaki błąd został popełniony. Nie ma powodów do obaw, jeżeli popełnimy drobny błąd w adresie, przykładowo zrobimy literówkę w nazwie miasta. Urząd skarbowy nie ukarze też osoby, która zamiast swojego PESELU, podała swój NIP. Nie grozi też karami pomyłka w numerze KRS organizacji pożytku publicznego – w takim przypadku „karą” będzie jedynie fakt, że wybrana organizacja ze względu na błąd w numerze, nie otrzyma jednego procenta. Groźne są natomiast błędy rachunkowe lub inne, które powodują wyliczenie podatku niższego niż ten, który rzeczywiście powinien zostać zapłacony.

Przeczytaj więcej: Jak fiskus sprawdza PIT

Co jeśli sam zauważyłeś, że złożyłeś źle wypełniony PIT?

W takim wypadku jak najszybciej złóż korektę PIT wraz z  jej uzasadnieniem. Jeśli nie minął jeszcze termin 30 kwietnia, nie musisz się martwić o ewentualne odsetki za zwłokę w zapłacie podatku. Termin zapłaty podatku to właśnie 30 kwietnia*, zatem nic się nie stanie, jeśli część podatku zapłacisz na przykład w lutym, a kolejną część w kwietniu. Jeśli jednak termin ten minął, złóż korektę wraz z czynnym żalem, dzięki któremu unikniesz kary za nieterminową zapłatę podatku.

* dla większości podatników. Dla osób rozliczających się ryczałtem termin mija 2 lutego 2015.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!