Podczas wypełniania PITu nietrudno o błąd. Ryzyko popełnienia błędu znacznie zmniejszają programy do wypełniania PITów online, mimo to wiele osób obawia się, że źle wypełnią PIT.
Co się stanie w takim wypadku?
Jeżeli w wyniku nieprawidłowego wypełnienia PITu lub nieuwzględnienia jednego ze źródeł naszych dochodów obliczony w deklaracji PIT podatek będzie niższy niż ten, który w rzeczywistości powinniśmy zapłacić, narażamy się na karę finansową. Będziemy również musieli zapłacić podatek wraz z odsetkami.
W przypadku innych nieprawidłowości w wypełnianiu PITu możemy zostać wezwani przez urząd skarbowy do wyjaśnienia wykrytych przez nich błędów. Niektóre z błędów urzędnicy mogą natomiast poprawić samodzielnie i w takim wypadku dostaniemy informację z urzędu skarbowego o wprowadzonych poprawkach i ewentualnie o kwocie podatku do zapłacenia.
Generalnie, dużo zależy od tego, jaki błąd został popełniony. Nie ma powodów do obaw, jeżeli popełnimy drobny błąd w adresie, przykładowo zrobimy literówkę w nazwie miasta. Urząd skarbowy nie ukarze też osoby, która zamiast swojego PESELU, podała swój NIP. Nie grozi też karami pomyłka w numerze KRS organizacji pożytku publicznego – w takim przypadku „karą” będzie jedynie fakt, że wybrana organizacja ze względu na błąd w numerze, nie otrzyma jednego procenta. Groźne są natomiast błędy rachunkowe lub inne, które powodują wyliczenie podatku niższego niż ten, który rzeczywiście powinien zostać zapłacony.
Przeczytaj więcej: Jak fiskus sprawdza PIT
Co jeśli sam zauważyłeś, że złożyłeś źle wypełniony PIT?
W takim wypadku jak najszybciej złóż korektę PIT wraz z jej uzasadnieniem. Jeśli nie minął jeszcze termin 30 kwietnia, nie musisz się martwić o ewentualne odsetki za zwłokę w zapłacie podatku. Termin zapłaty podatku to właśnie 30 kwietnia*, zatem nic się nie stanie, jeśli część podatku zapłacisz na przykład w lutym, a kolejną część w kwietniu. Jeśli jednak termin ten minął, złóż korektę wraz z czynnym żalem, dzięki któremu unikniesz kary za nieterminową zapłatę podatku.
* dla większości podatników. Dla osób rozliczających się ryczałtem termin mija 2 lutego 2015.